להזדקן בבית

להזדקן בבית זה מאתגר, במיוחד כאשר מדובר במקרה בו אחד מבני הזוג נפטר. משפטים כגון: "מאז שאישתי נפטרה אני אוכל רק שימורים לארוחת ערב" או לחלופין "העלייה במדרגות נעשתה קשה מאוד לאחרונה", "חייתי כאן 40 שנה ובכל מקום אחר אתקשה להרגיש בבית" נעשים יותר ויותר תכופים. מגורים לבד בבית עם ההזדקנות מחייב הכנה והערכות נכונה. אבל תכנון והערכות לעתיד היא קשה מבלי להבין את הצרכים והאתגרים איתם יצטרכו להתמודד. מדובר בתהליך בו הצעד הראשון הוא הבנה של המחלות האפשריות הגנטיות או התרבותיות שאת או אתה או בני הזוג שלכם יכולים לחלות בהן ולהבין מהן ההשלכות.

מההשלכות ניתן לגזור את העזרה שתצטרכו, היום ניתן להשיג כמעט כל סוג של עזרה בעלות מסוימת. עזרה טיפולית: במקרים שבהם רחצה או חפיפת שיער או החלפת חיתולים למבוגרים, התלבשות ופעולות פשוטות אחרות הופכות למאתגרות תידרש עזרה סיעודית. לרוב הביטוח הסיעודי או ביטוח לאומי מכסים את העלות של עובד זר המסייע בתמיכה שכזאת. מתמיכה במשרה מלאה ומסביב לשעון ועד לעזרה למספר שעות מוגבל ביום. עזרה במטלות הבית: לא מדובר בעזרה סיעודית אלא בעזרה שוטפת בפעולות כגון ניקיון הבית, סידור הגינה, קניות לבית, כביסה וכדומה. בחלק מהמקרים בני משפחה או קרובים יכולים לסייע ובחלק מהמקרים נדרשת עזרה מקצועית בתשלום. ככל שהאדם טכנולוגי יותר ככה הוא יכול להיעזר יותר בשירותים מקוונים, מה שמאפשר לו לבצע יותר מהפעולות בעצמו במקום להסתכן היציאה מהבית עם מקל הליכה.

ארוחות: האם תוכלו ותרצו לשלם בעצמכם? אם לא אז כיצד תדאגו להזנה? מבשלת? שירותי משלוחים? יציאה למסעדות? לרוב נושא ההזנה גם מתקשר לנושא החברתי – האם תרצו לצאת כל הזמן לפגישות עם חברים בזמן האוכל? האם בכל יתאפשר לכם לצאת מהבית? האם תרצו להיעזר בעמותות שמספקות אוכל חם לקשישים? חשוב לענות על שאלות אלו כדי להבין כיצד להיערך נכון.

ניהול כסף: האם אתם תחיו ברווחה כלכלית? האם יש לכם נכסים מניבים? האם הפנסיה שלכם מספקת או שאתם תמשיכו לעבוד גם לאחר גיל הפנסיה?  האם ההכנסות האלו מכסות את ההוצאות שלכם? האם תצטרכו לצמצם הוצאות או לשנות את אורח החיים שלכם? חשוב מאוד להיעזר בגורמים מקצועיים – יועצים פיננסים למיניהם כדי להבין מה מגיע לכם ולמה אתם יכולים לצפות. כך תבינו כיצד להיערך נכון ברמה הפיננסית.

בריאות: האם אתם ערוכים מבחינת ביטוחי בריאות ושירותי בריאות בהתאם למצבכם הנוכחי והצפוי בעתיד?