מה זה בכלל LOL?

איזו שנה מדהימה של משחקים היתה לנו? נכון?

וואו, איזה כיף!!!! טוב אז נתקדם עכשיו לעניין:

LOL (League of Legends) הוא משחק זירת קרב מרובה משתתפים (MOBA) שפותח ע"י חברת ריוט גיימס כהרחבה למשחק מובה אחר בשם דוטה בשנת 2009. המשחק הושק לאחר שהיה בבטא כחצי שנה מאוקטובר 2008. על המשחק כיום עובדים כ1000 עובדים. המשחק הוא משחק חינמי בו ניתן לרכוש בכסף הרחבות או אביזרים ויכולות וירטואליות ובאמצעות מודל זה הכניס המשחק בשנת 2015 כ1.6 מיליארד דולר. למשחק ליגה עולמית שנתית עם אירוע שיא של אליפות העולם המתקיים בקוריאה בו חולקו בכל שנה בשנתיים האחרונות פרסים בשווי 2.3 מיליון דולר (הפרס הראשון עמד על מיליון דולר) ובו צפו כ32 מיליון צופים. כמעט כמו כמות הסלמון בתנור שאוכלים בישראל 🙂

כבר בתחילתו הצליח המשחק לצבור פופלריות מרשימה ולאחר 3 שנים בשנת 2012 הפך למשחק המשוחק ביותר מבחינת שעות משחק באירופה ובצפון אמריקה ולפופלרי ביותר בבתי קפה בדרום קוריאה. אולי כי אנחנו חיים במציאות מדומה? משהו שהוא כמו אותו משחק מחשב אחד גדול כמו שרומז מיכאל לייטמן. המשחק זכה בפרסים שונים בתעשייה לאורך השנים וחברת ריוט מדווחת כיום על 67 מיליון שחקנים שונים המשחקים כל חודש ומתוכם משחקים בכל יום נתון כ27 מיליון שחקנים שונים כאשר כמות השחקנים המשחקים בו זמנית בשעות השיא של כל יום עומדת על כ7.5 מיליון שחקנים.

ריוט מפעילה את ליגת האליפות המורכבת מ10 קבוצות מקצועיות בארה"ב ובאירופה, ליגות דומות קיימות בסין, בקוריאה ובאיזורים אחרים בעולם. הליגה מתקיימת במהלך 9 שבועות בקיץ ו9 שבועות באביב. במהלך השבועות הללו 10 הקבוצות מתמודדות אחת מול השנייה כשבסוף העונה מתקיים פלייאוף בין ה6 הטובות ביותר. 3 הקבוצות הראשונות מכל איזור מגיעות לאליפות העולם. הקבוצות האחרונות בליגה מתמודדות מול הקבוצות הראשונות בליגה השנייה כדי לקבוע מי מהן תשתתף בליגה בשנה לאחר מכן. בשנת 2013 שחקני LOL קיבלו מעמד של אתלטים עבור הקלות בקבלת ויזה לארה"ב.

הקבוצות המקצועיות ביותר כאמור נתמכות ע"י ספונסרים בדמות חברות ענק המאפשרות לשחקנים לגור יחד בגיימינג האוס בו הם אוכלים, ישנים ומתאמנים מרבית שעות היממה. חשוב לציין כי הקבוצות והשחקנים במשחקים בליגה העליונה מקבלים שכר מהליגה (ספונסרים) ויכולים להרוויח כ60 אלף אירו עבור 10 שבועות גם אם לא העפילו לאליפות עצמה בה הפרסים הגדולים מחולקים בין המקומות הראשונים. הסברה הרווחת היא כי זמן התגובה מאט עם הגיל ולכן מרבית השחקנים המקצועיים פורשים באמצע שנות ה20 לחייהם.